Moc bierna indukcyjna i pojemnościowa wpływa na zwiększenie strat cieplnych oraz ogranicza sprawność transformatorów i linii kablowych. Z tego powodu pobierane są dodatkowe opłaty za jej występowanie przez zakłady elektryczne.

 

Moc bierna Q [Var] jest iloczynem wartości skutecznej napięcia, prądu i sinusa przesunięcia fazowego między napięciem i prądem. Wyraża się ona wzorem:  Q=U·I·sin fi

W obwodach prądu zmiennego jest wielkością opisującą pulsowanie energii elektrycznej między elementami obwodu elektrycznego. Ta oscylująca energia nie jest zamieniana na użyteczną pracę lub ciepło, niemniej jest ona konieczna do funkcjonowania urządzeń elektrycznych (np. transformatorów, silników). Energia jest pobierana ze źródła w części okresu przebiegu zmiennego, magazynowana przez odbiornik (w postaci energii pola elektrycznego lub magnetycznego) i oddawana do źródła w innej części okresu, kiedy pole elektryczne lub magnetyczne w odbiorniku zanika. W zależności od typu odbiorników wyróżniamy:

  • energię bierną indukcyjną (pobraną) związaną z elementami indukcyjnymi, np. silniki, piece indukcyjne,
  • energię bierną pojemnościową (oddaną) związaną z kondensatorami lub długimi odcinkami kabli będących pod napięciem.

Zarówno moc bierna indukcyjna jak i pojemnościowa wpływa na zwiększenie strat cieplnych oraz ogranicza sprawność transformatorów i linii kablowych.

 

Jak wyeliminować opłaty za energię bierną indukcyjną?  

Opłaty za energie bierną można nazwać karami które nakłada zakład energetyczny za nadmierną ich ilość wytwarzaną przez odbiorcę.  W celu wyeliminowania energii biernej stosuje się tzw. kompensację mocy biernej. Polega ona na zamontowaniu urządzenia, które będzie pobierać z sieci energię bierną o przeciwnym znaku, niż urządzenia jakie posiada odbiorca. W efekcie zsumowane moce o przeciwnych znakach kompensują się, ograniczając w ten sposób ilość energii biernej pobranej z sieci do dozwolonego poziomu (poniżej 40% energii czynnej). W ten sposób odbiorca eliminuje opłaty za energię bierną. Jeżeli opłaty za energię bierną wynoszą kilkaset złotych warto zainteresować się ich wyeliminowaniem. Prawidłowo dobrane urządzenie zwraca się w czasie od 4-12 miesięcy.

Specjalizujemy się w usługach związanych z szeroko pojętą kompensacją mocy biernej w sieciach niskiego i średniego napięcia. Nasza oferta obejmuje zarówno dobór baterii kondensatorów i urządzeń kompensacji energii biernej pojemnościowej, montażem oraz serwisem.  Oferujemy usługę profesjonalnego doboru baterii kondensatorów i dławików kompensacyjnych na podstawie pomiarów wykonanych za pomocą najwyższej kasy analizatorów.

  Dlaczego warto skorzystać z naszych usług?

  • Dla każdego Klienta zawsze dobieramy indywidualnie najlepsze rozwiązanie jego problemu.
  • Urządzenia dobieramy na podstawie pomiarów a nie analiz  faktur co dale gwarancje optymalnego rozwiązania.
  • Nie mamy przed Klientem żadnych tajemnic. Jeżeli masz pytania - związane z tematyką doboru baterii, ich zastosowaniem i zasadą działania - chętnie na nie odpowiemy.
  • Dostajecie Państwo pełny raport z przeprowadzonych przez nas pomiarów, dzięki czemu sam możesz sprawdzić czy dobraliśmy dla Ciebie optymalne rozwiązanie.

Gwarantujemy najwyższą jakość usług i stosowanych materiałów. Udzielamy pełnej 2-letniej gwarancji na dobrane i dostarczane przez nas urządzenia. Dbamy o zadowolenie naszych Klientów, sprawdź nasze referencje i realizacje.

13 Lipiec

Nowe biuro w Poznaniu

Mamy przyjemność poinformować, że oddział Centrum Energetyki i Techniki…


czytaj dalej...
17 Kwiecień

Prelekcja na Arenie Produkcji

16 kwietnia 2015 roku miała miejsce konferencja „Arena Produkcji”,…


czytaj dalej...
10 Marzec

Dofinansowania na panele fotowoltaiczne

Mamy dla Państwa dobrą wiadomość, budowę farmy fotowoltaicznej będzie…


czytaj dalej...
27 Luty

Wkrótce nowe programy unijne

Wkrótce ruszają nowe programy unijne. Głównymi źródłami…


czytaj dalej...
16 Listopad

Witamy na nowej stronie Centrum Energetyki i Techniki

Miło nam zaprosić państw do naszego nowego serwisu internetowego. Na…


czytaj dalej...
01 Listopad

Nowy Oddział w Poznaniu

Miło nam Państwa poinformować, że  z dniem 1 listopada 2014r.…


czytaj dalej...