Artykuły


Zapraszamy Państwa do zapoznani się z artykułami w których przybliżymy zagadnienia techniczne proponowanych przez nas rozwiązań.

 

Zestawienie artykułów:

  • Fotowoltaika – energia przyszłości
  • Pogram Prosument najważniejsze informacje

 

Fotowoltaika – energia przyszłości.

 

W ostatnim czasie dużo mówi się o fotowoltaice czyli energii elektrycznej ze słońca.

Chcielibyśmy tym artykułem przybliżyć Państwu budowę oraz podstawowe zagadnienia techniczne związane z energią solarną.

Do poszczególnych części systemu fotowoltaicznego należą; ogniwa fotowoltaiczne, inwerter, licznik dwukierunkowy, Cała instalacja jest prosta w budowie i w zasadzie bezobsługowa.Postaramy się krótko scharakteryzować poszczególne składowe części całego systemu.

Ogniwa fotowoltaiczne - Dzięki pochłanianiu promieni słonecznych przez krzem z którego wykonany jest panel, występuje zjawisko wybicia elektronów i rozdzielenia ładunków dzięki czemu w ogniwie płynie prąd. Wyróżniamy dwa rodzaje ogniw, monokrystaliczne - posiadają obecnie najwyższą sprawność wśród wszystkich modułów fotowoltaicznych oraz żywotność wynoszącą co najmniej 30 lat. Ogniwo wykonane jest z jednego kryształu: wysoka sprawność uzyskana zostaje w wyniku dokładnie równego ukierunkowania struktury kryształu w jednym kierunku. Oznacza to jednak ekstremalnie wysoki nakład produkcyjny i koszty produkcji. Przez co cena paneli jest droższa. Moduły polikrystaliczne produkowane są w korzystniejszym ekonomicznie procesie. Czysty półprzewodnikowo krzem zostaje rozpuszczony w podciśnieniu pod szkłem ochronnym i przelewany do tzw. kokili, w których kierunkowo zastyga. I tworzy płytki które łączy się w panele. Sprawność wysokowartościowych jakościowo ogniw polikrystalicznych nie jest znacząco niższa od sprawności ogniw monokrystalicznych. Koszt ich zakupu jest jednak mniejszy.

Inwertery - popularnie nazywany również falownikiem. Odpowiada za konwertowanie prądu stałego który produkują panele na prąd zmienny który występuje w sieci. Jest to najważniejsza część instalacji. Występują inwertery o rożnej budowie oraz dodatkowym wyposażeniu. Zasada ich działania w instalacji pozostaje jednak niezmienna.

Licznik dwukierunkowy- zlicza energię elektryczną pobraną z sieci oraz wyprodukowaną w instalacji czyli oddaną do sieci przesyłowej. Przy rozliczeniu energii elektrycznej z firmą energetyczna różnica pomiędzy energią elektryczną zużytą i wprowadzoną do sieci będzie rozliczana na fakturach. Trwają intensywne prace nad ustawą prosumencką która ma uprościć i całą procedurę.

Instalacja Fotowoltaiczna mimo skomplikowanej budowy nie wymaga zaawansowanej wiedzy do jej obsługi. Użycie najnowocześniejszych technologi podnosi sprawność oraz bezawaryjność pracy takich instalacji dzięki czemu możemy uzyskiwać prąd bez żadnych przerw.

Mamy nadzieję że nasz krótki opis nieco przybliży Państwu instalacje produkujące prąd ze słońca.

W przypadku bliższego zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi prośmy o kontakt z naszą firmą.

 

 

 

Pogram Prosument najważniejsze informacje.

 

Pomimo niesprzyjających informacji napływających z Ministerstwa Energii o wstrzymaniu wejścia w życie ustawy o OZE na okres pół roku., postanawiamy przybliżyć Państwu flagowy program jaki wprowadza ustawa Postument.

Kim jest prosument ?

Na początek należało by wyjaśnić kto to jest prosument energii bo o takiego nam chodzi. Prosumentem energii elektrycznej jest to podmiot, który wytwarza energię elektryczną na własne potrzeby czyli produkuje energię i konsumuje (pobiera) ją, a nadwyżki sprzedaje do sieci energetycznej. Zgodnie z ustawą o OZE do wytwarzania energii wykorzystuje mikroinstalację produkującą prąd z odnawialnych źródeł energii.

Nie może on jednak prowadzić w tym celu ukierunkowanej działalności gospodarczej. W przypadku gdy pobór energii z sieci ( zużycie energii) będzie większe ilość energii wyprodukowanej, braki zostaną uzupełnione z sieci. Natomiast gdy pobór energii jest mniejszy nisz produkcja, jej nadmiar jest sprzedawany dystrybutorowi. Dzięki czemu prosumenci będą mogli nie tylko obniżać rachunki za energię ale, przy odpowiednim zbilansowaniu instalacji OZE uzyskiwać stałe dodatkowe dochody z nadprodukcji energii.

Jak zostać postumentem ?

Na sam początek dobrze było by wykonać audyt energetyczny swojego gospodarstwa domowego. Chodzi tutaj o określenie zużycia energii oraz możliwości ich ograniczenia przez niewielkie inwestycje czy zmianę przyzwyczajeń. Następnie powinniśmy przeanalizować miejsce gdzie chcemy aby powstała nasza instalacja OZE ( dach domu, garażu, miejsce na przydomowy wiatrak). Pozwoli to na ustalenie jakiej wielkości instalacja może zostać założona w naszym domu. Dzięki audytowi oraz bilansowaniu będziemy wstanie określić jaka wielkość instalacji pozwoli nam na jak najszybszy i maksymalny zwrot inwestycji.

Jakie zyski ?

Na jakie zyski może liczyć osoba biorąca udział w programie prosument ?? Spore zarówno materialne jak i nie materialne. Do nie materialnych zaliczymy na pewno uniezależnienie się od zakładów energetycznych. Chociaż mimo iż tylko częściowe to zawsze jest to argument przemawiający za złożeniem instalacji.

Prosument w praktyce.

Program prosument realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rodzaj oraz metody wsparcia prosumentów reguluje ustawa o OZE , jak już wspomniałem ustawa wróciła do parlamentu w celu poprawek według planów ministerstwa ma wejść w życie w połowie roku. Poniżej postaram się w prosty sposób zilustrować jak wygląda sprawa mikro instalacji teraz a jak po wejściu ustawy i na jakie wsparcie mogą liczyć prosumenci.

Aktualnie:

- Osoby które posiadają mikro-instalacje mogą złożyć wniosek o przyłączenie jej do sieci.

- Zakład energetyczny dokonuje podłączenia do sieci , instaluje również na swój koszt inteligentny licznik „dwukierunkowy”. Będzie on zliczał energię wyprodukowaną i energię pobraną z sieci.

  • Otrzymujemy pieniądze za nadprodukcje ( różnice w ilość kilowatów wprowadzonych do sieci a pobranych ) kwota około 0,18 zł.

Po wejściu ustawy o OZE będą dwie możliwości wsparcia:

  • System taryf gwarantowanych który gwarantuje producentom odkup wyprodukowanej energii:

wynosi: 0,75 zł za kWh dla instaacji o mocy do 3 kW

wynosi: 0,65 zł za kWh dla instalacji o mocy od 3 do 10 kW

Brak jest jednak możliwości uzyskania dotacji inwestycyjnej. Instalacje należy więc wykonać z własnych środków.

  • Uzyskanie dotacji wraz z kredytem na preferencyjnych warunkach ( Obecnie jedynym bankiem który realizuje projekt jest Bank Ochrony Środowiska).
  • Kredyt z dotacją na 100 % kosztów kwalifikowanych inwestycji
  • Dotacja z NFOŚiGW w wysokości 40% inwestycji
  • Reszta kwoty preferencyjny kredyt z oprocentowaniem 1%
  • Maksymalny okres kredytowania 15 lat
  • Wysokość kosztów kwalifikowanych zależy od wielkości instalacji

W tym systemie sprzedaż energii odbywać się będzie również na zasadach bilansowania. Prosument otrzyma zapłatę za nadprodukcję energii. Wysokość ceny odkupu energii wynosić będzie 80 % średniej ceny hurtowej z poprzedniego kwartału na system net-meteringu zakładający sprzedaż nadwyżek energii – po półrocznym zbilansowaniu z energią kupioną w tym czasie z sieci za 100 % ceny hurtowej energii z wcześniejszego kwartału. Ostatnia znana cena to 0,1722 zł/kW.

A więc jeżeli w okresie półrocznym zużyjemy więcej Energi niż wyprodukuje nasza instalacja za resztę energii zapłacimy ok. 0,17 zł/kW jeżeli wyprodukujemy jednak więcej niż zużyjemy otrzymamy za nią ok. 0,13 zł/kW.

Co najważniejsze sprzedaż i produkcja energii z mikroinstalacji w programie prosument nie będzie wymagała zakładania żadnej działalności gospodarczej.

Niestety ministerstwo finansów podało iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym będzie podlegał dochód uzyskany ze sprzedaży nadwyżki energii elektrycznej niewykorzystanej na własne potrzeby podatnika. Nad tym w jaki sposób go rozliczyć trwają prace.

Podsumowując program prosument jest interesującym rozwiązaniem dla osób które chciał by zostać producentem energii na własne potrzeby oraz przy okazji zapewnić sobie dodatkowe dochody.

Jeżeli temat OZE oraz Programu prosument jest dla Państwa interesujący zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Odpowiemy na wszystkie Państwa pytania dzieląc się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Pomożemy również w wykonaniu bilansu energetycznego który pozwoli określić państwa możliwości oszczędności i wielkości produkcji energii.

 

 

 

13 Lipiec

Nowe biuro w Poznaniu

Mamy przyjemność poinformować, że oddział Centrum Energetyki i Techniki…


czytaj dalej...
17 Kwiecień

Prelekcja na Arenie Produkcji

16 kwietnia 2015 roku miała miejsce konferencja „Arena Produkcji”,…


czytaj dalej...
10 Marzec

Dofinansowania na panele fotowoltaiczne

Mamy dla Państwa dobrą wiadomość, budowę farmy fotowoltaicznej będzie…


czytaj dalej...
27 Luty

Wkrótce nowe programy unijne

Wkrótce ruszają nowe programy unijne. Głównymi źródłami…


czytaj dalej...
16 Listopad

Witamy na nowej stronie Centrum Energetyki i Techniki

Miło nam zaprosić państw do naszego nowego serwisu internetowego. Na…


czytaj dalej...
01 Listopad

Nowy Oddział w Poznaniu

Miło nam Państwa poinformować, że  z dniem 1 listopada 2014r.…


czytaj dalej...